אמסטר יונה

יונה אמסטר

שם משפחה קודם: גרינבוים
תאריך לידה: 25/09/1910
תאריך פטירה: 05/12/1985
ארץ לידה: פולין
בן זוג: רומק אמסטר

 

פיסות חיים
לפתע עזבה אותנו יונה.

שנים היינו רגילים לראותה בתוכנו והנה אנו עומדים לפני קברה.
יונה שהכרנו בשנים האחרונות לא היתה כאותה נערה צעירה שארץ ישראל היתה משאת נפשה. מגיל צעיר כבר התחנכה בתנועת “השומר הצעיר” בעיר הולדתה מלבה שבפולין, על אף שהיא מבית דתי מאוד.

פעמיים עלתה יונה לארץ. בפעם הראשונה עלתה עם אביה מפולין, שהמצב שם הביאו לחפש פרנסה בארץ ישראל. יונה ראתה בעלייה זו הגשמה של הרעיון הציוני עליו התחנכה בתנועה.
אך התנאים הקשים בארץ ישראל ולחץ המשפחה הביאוה לחזור לחו”ל, והפעם לגרמניה, לאחיה, שם הצטרפה יונה לתנועה הציונית ולאחר שסיימה בית ספר לפקידות ומסחר הלכה להכשרה ויחד עם חברים נוספים עלתה ארצה, בשנית, בשנת 1932, כאשר ברור לה שהקיבוץ הוא דרך חייה.

קשיי שפה והסתגלות ועבודה מפרכת באריזת פרי-הדר בפרדסי הסביבה, לא הרפו את ידיה והיא ראתה את הגשמת חלומה לבנות קיבוץ, כשהיא חלק מקבוצת חברים שהיוו את ההכשרה הראשונה מגרמניה שהגיעה לנען.

יונה תרמה מיכולת הארגון והסדר שלה בכל מקום שבו עבדה. כשנולדו הילדים הראשונים עבדה במטבח ילדים ודאגה למזונם. וכאשר סידרו אותה לעבודה בטיפול בתינוקות וגמולים מצאה גם בעבודה זו סיפוק רב.

כשהחל החולי ללוותה יצאה לקורס תפירה ועבדה שנים אחדות במתפרות ויותר מאוחר פגשנו אותה, יותר נכון שמענו את קולה במרכזיית הטלפונים, בה עבדה עד שהקשיים הגופניים, להם לא נכנעה בקלות, אילצו אותה לחפש עבודה קלה יותר.
כשנפתח בית המלאכה המוגן “בית שקמה” הצטרפה לצוות החברות שעובד שם ואת יכולתה ראינו כולנו.

לאורך כל דרך חייה ליווה אותה במסירות רומק, בעלה, שעלה גם הוא ארצה עם ההכשרה הראשונה מגרמניה. בשנת 1938 נישאו ושלוש בנות נולדו להם: שולה, שבנתה את ביתה במעין-ברוך, ומיכל וחוה שחיות בקרית-ביאליק.

נחת רבה רוותה יונה מנכדיה, ועל אף ריחוקם מנען שמרה איתם על קשר אמיץ והתפעלה מכל חיוך של נכד ונכדה.
תמיד היה ביתה מסודר ונקי וכל נכד שבא לביקור מצא בו סבתא נעימה ודואגת.
גם עם החולי שליווה אותה, כשרומק ובנותיה דואגים לה, ידעה להעניק בית חם ואוהב.

שבעים וחמש שנים חיתה יונה, ומתוכן מעל חמישים שנה איתנו. הרבה אהבה נתנה למשפחתה ולקיבוץ.
נזכור אותה כאחת מאותם שבנו את ביתנו, אליו הצטרפה כנערה צעירה והיום היא נקברת באדמתה של נען. ינעמו רגבי עפרה.

כניסת חברים
דילוג לתוכן