אוקו ריטה

ריטה אוקו

תאריך לידה: 18/06/1915
תאריך פטירה: 20/12/1984
ארץ לידה: גרמניה
בן זוג: גדעון אוקו

 

פיסות חיים
ריטה היא דמות.

דמות נאבקת ומתעקשת לעשות את האפשר בכוחות עצמה. היא, כמו לופוס, דוחה, כמעט, כל יד מושטת לעזרה, לעתים אפילו באופן פוגע, כדי שלא ייגרע מה שנותר מעצמאותה.

ריטה – חלוצת “עידן הקלנועים” בנען. כך, למעשה, מוכרת לצעירים יותר, שקרוב לוודאי אינם זוכרים אותה מהלכת.

ריטה –
נולדה בגרמניה, ב-18 ביוני 1915, בעיר גלייביץ. בבית היו לופוס, הבכור, ואלינור – אחותה, וההורים – הרמינה ומקס.
היתה להם חנות צילום, ובעצם מהם ומלופוס נדבק גם גדעון ב”שגעון המשפחתי”.

טרם עליית הנאציזם הצטרפה לתנועת “בלו-וייס” (“כחול-לבן”) ולאחר מכן ל”החלוץ” – בו היתה פעילה בעיקר באגף הספורט – “הכח” – גם כמדריכת ספורט.

לארץ הגיעה ריטה, נשואה בנישואים פיקטיביים לגד לבינגר. זה היה ב-1934. אז הצטרפו לגדעון ולשאר “הייקים” בנען. סייעה רבות בידי גדעון בגידול ואילוף הכלבים – וכמובן גם בשמירה.

במשך שנים טיפלה וליוותה רבים מילדי נען – ועברה למפעל רק כשכבר קשתה עליה העבודה כמטפלת.

למרות אותה איטיות מפורסמת שלה, שהקשתה בוודאי על הצוות שעבד איתה, ספגו ממנה הילדים הרבה מאד ובעיקר – אהבה לטבע. הכירה את כל פרחי הבר וממנה שוב צמח “השגעון” השני של המשפחה.

מוסיקה – אהבה מאד מוסיקה קלאסית וכל מה ששקט ומרגיע בכלל. אפילו בתקופה האחרונה, בבית החולים, כשהדיבור היה קשה עליה, נהנתה לפזם שירי ילדים ישנים ולהאזין לשירים מהרדיו.

בחודשים האחרונים, עם ההרעה המשמעותית במצבה, נאלצה להסתייע בכל באחרים, ומרגע זה חששה תמיד. אולי הנורא בשלב זה, לגביה, היתה הכניעה לתלות זו – שאפילו לסרב לה לא יכלה. ולמרות הכול תמיד היתה אסירת תודה לכולם, גם כשהלכה ודעכה.

ריטה – אישה שלא הרעה, אישה שידעה הרבה סבל – אבל לא התלוננה – וכעת נגאלה מסבלה…

יהי זכרה ברוך!

בני המשפחה

כניסת חברים
דילוג לתוכן