מכתב אהרל'ה לחברים

דף אהרל'ה לחברים יוני 2017

קיבוץ נען – סיוון תשע"ז 2017 

אט אט דועך – פאבלו נרודה
אט אט דועך
מי שלא נוסע, מי שלא קורא, מי שלא שומע מוסיקה, מי שלא מוצא את החן בתוך עצמו….
חייה היום, סכן היום,
עשה היום, עשה מיד
אל תסכים לדעוך לאט
הסר את המכשולים
אל תסרב לאושר

שלום לחברות ולחברים,

על סדר היום
כבר אמצע שנה, החגים וימי הזיכרון חלפו עברו, הבריכה נפתחה ומרמזת על בוא הקיץ. צוותי החינוך מתארגנים לחופש הגדול, עוד רגע קט מפגן בר המצווה של כיתת דובדבן, ולאחריו חג בנים של כיתת סהר והילדים בשמחה (הורים בחרדה) כבר מרגישים את החופש הגדול שבפתח.  והצוותים עסוקים בגיבוש הצעות לאורחות חיינו, שיוך דירות ותכניות לשכונות חדשות לקיבוץ שגדל וצומח.

צוותי אורחות חיים
בהמשך לאסיפה שבה הוחלט על הקמת צוותי עבודה לבחינת גובה מס איזון וגובה הפנסיה לצד האמירה שעברו חלפו 10 שנים מפרסומה של חוברת אורחות חיים (חוברת הטורקיז) והגיע הזמן לעדכן ולהתאים את הכתוב למציאות, נפגשים בתכיפות צוותי העבודה, מתייעצים עם בעלי התפקידים השונים והכל תחת הנהגתה הראויה לכל שבח של אירית אהרונסון.
איני בא להקדים את המאוחר בטרם סיום עבודת הצוותים והצגת כל הנושאים וההצעות בצורה ברורה לציבור, אבל כן רוצה להציע לבני הדור השלישי לדור ה Y, X  (דור ה X – בני 38-56, דור ה Y – בני 22-37) – שהבית הזה הולך להיות וצריך להיות בהנהגתם ובאחריותם – עצרו לרגע ושאלו את עצמכם: איזה בית אנו רוצים? מה זה ערבות הדדית ולמה מתכוונים כשאומרים "קיבוץ מתחדש"? האם אנו עוד רחוב מטופח ברחובות החדשה? האם אנו מגדל עם 500 משפחות, שומר בכניסה וועד בנין רציני ובריכה וחדר כושר בקומה 30 או שיש פה משהו אחר, משהו מֶעֶבֶר?  ואם כן, הגיע הזמן להגדרה מחדש.
אלו הן חלק מהשאלות שיצטרכו להיות ברקע הדיונים וההצעות השונות ויהיו לנו תשובות טובות ומגוונות ולעיתים אף מנוגדות וסותרות כי אנחנו קהילה גדולה, בריאה וחזקה שיכולה להכיל הֶגְיונות סותרים. 

מנהלת דיור ושיוך
מנהלת הדיור והשיוך פועלת ומתמודדת עם צרכים קהילתיים ובקשות של חברים ומשפחות. משפחות גדלות והדירות נשארות קטנות, בקשות מיוחדות להתאמת הדירה, צרכים מיוחדים ומגוונים ונדרשים לפתרונות יצירתיים. כולנו מחכים לאוויר, אף שיהיה דליל (איחודי דירות, יורשים…) במעברים המתוכננים בסוף השנה לשכונת הכדורגל.
האתגר הגדול עומד לפתחנו והוא מֶעֶבֶר לפינה: שיוך דירות בקיבוץ נען.  מהלך שהחל בשנת 2003 יצטרך להגיע לנקודות סיום. קבלת החלטות וביצוע ב- 2017-2018. על כולנו להבין מה טוב ונכון לקיבוץ כמו נען, להבין את היתרונות והחסרונות ואת העלויות של כל החלטה והחלטה.
המנהלת נפגשת החודש עם ההנהלות להציג את תכנית העבודה ולאחר מכן תציג לציבור באסיפה.

תשתיות ושיפורים
החצר הנענית זקוקה לטיפול יומיומי ובכל פעם שנחשפים לשֶבֶר משתדלים להגיע כמה שיותר מהר לתיקון וטיפול. שמחים לראות את השינוי בסביבת מבנה בית ברל. בית שראוי לשימור ולטיפול ביד עדינה. ריצוף חדש ומתאים ותיקון המדרגות המסוכנות לאורך החדרים של החיילים הבודדים שסודרו בצורה מקצועית ומיטבית. תודה!
גם גן השעשועים ליד חניית מזכירות קיבל הצללה נוספת לכיוון דרום בעזרתה הנדיבה של המועצה האזורית ואנו ערים ומודעים לכל ספסל שזקוק לנגיעה טובה ומקצועית ומנסים למצוא את המפעל שמייצר את הפאזל מפלסטיק (גן המגלשה שאיננה) שזקוק להחלפה כי חלקיו נשברים ושורטים. 

שכונת הרפת – או טו טו עוד 80 יח"ד
ועדת ישוב מרכזת את התהליך הראשוני ואוספת את כל המידע הנדרש לעת הזאת. בימים אלו הועברו לאדריכל הישוב דניאל בלומפילד ההערות האחרונות של החברים לתכנית העמדה של השכונה. חלק מההערות חשובות לשלב זה וחלק מההערות ייושמו בשלב עבודת היועצים השונים שילוו את תכנון השכונה המפורט. אנו נקיים ערב לשיתוף ציבור בתחילת יולי שבו יינתן הסבר מפורט ע"י האדריכל ויוצגו שתי האופציות להעמדת השכונה והשיקולים לכאן ולכאן.
הרבה לקחים ושימור ידע קיים מהתהליך של רשימות התור לשכונה, חוזים והסכמים משפטיים, בחירת דגמים, בחירת חברה מלווה, קבלנים מפקחים ועוד. אני בטוח שנען תשכיל לשמר את הקיים ולחדש רק היכן שצריך. בשנת 2017 נהיה עם תכנית בינוי מאושרת ובסוף שנת 2018 אנו צריכים להיות עם:
רשימת דיירים לשכונה, עם היתר לתשתיות מהועדה המקומית ועם קבלן שיעבוד כבר על התשתיות בשטח. בידנו הדבר!

שיח של שכנוּת טובה
בימים של שיוך דירות וקביעת גבולות מגרש ובניין, מסמנים טריטוריות; מה שלי ומה שלך, היכן מסתיים ה"אני" ומתחיל ה"אתה". הקיבוץ מתחדש ומשתנה כי הדברים משתנים ומתחדשים ולא דומָה האווירה והרוח של שנות ה 40 – 60 – 80  לשנת 2017.  מצטרפים לקהילה בני זוג דומים ושונים המחדשים את השיח יחד עם בנינו בני הדור השלישי והרביעי (דור ה Y, X) ועולות וצצות שאלות ותהיות שמזכירות במקצת את השאלות ששאלו בני הדור הראשון: מי אנחנו ואיזו חברת מופת רוצים אנו להיות.
לצד שאלות ואתגרים אלו נמצא את עצמנו בשיח שכנים נוקשה על כלב נובח שגם נושך, על שיח מסתיר ודוקר, על עשן מנגל שכבר מציק, על חוסר תאום ובלי כוונה, על זעם מיותר ובלתי נשלט ועל רוחבו של שביל בין שכנים שכבר יותר מידי שנים מהווה גורם מפריד במקום דרך להולכים בו.
יש המאמינים באמירה ש"גדרות טובות יוצרות שכנים טובים" ויש האוחזים במילותיו (המתורגמות) של רוברט פרוסט בשירו המפורסם "תיקון חומה": "…בְּטֶרֶם אֶבְנֶה חוֹמָה אֶרְצֶה לִשְׁאֹל מָה אֲכַתֵּר בָּהּ וּמָה אַדִּיר מִמֶּנָּה, וּלְמִי אֲנִי עָלוּל לִגְרֹם כְּאֵב. מַשֶּׁהוּ יֵשׁ שֶׁלֹּא אוֹהֵב חוֹמָה, רוֹצֶה שֶׁתֶּחֱרַב"

הפרטת אנרגיה – סיפור דרך
תהליך שהחל אי שם בשנת 2014 בהחלטה עקרונית להפרטת אנרגיה והעברת האחריות לחבר. התגבשה לכלל החלטה מפורטת יותר בינואר 2015 ובשבועות אלו ניתן לומר שאנו מתקרבים לסיומו של פרויקט. הרבה תודה לכל אלו שעסקו במלאכה לאורך הדרך ולאלו שמשלימים את הפרויקט ועושים סדר לכלל המערכת וגם לפרט – החבר, אשר מתחיל להבין יותר מה היא המשמעות של הפרטת אנרגיה.

נושא נוסף שעלה עוד בשנת 2014 להעברת האחריות לחבר היה –  "הפרטת המים". וגם בזה יתבצע תהליך מסודר של, קבלת החלטה באסיפה וזו תהיה לאחר הכנת הפרויקט והבנת המשמעויות הנלוות וההכנות הנדרשות בשטח.

מחכים לממלכה – רשות מקרקעי ישראל
בכל פעם אתה מופתע מחדש ולא מצליח להבין את שיח החרשים המתקיים מול הבירוקרטיה הישראלית לגווניה השונים. לצערנו אנו לא לבד ובכל מקום מביטים בנו ומשתתפים בצערנו על התהליכים הנמשכים והנגררים, על השיח המשפטי הואיל ו, והואיל ו, ולמען הסר ספק
אז למה אנו מחכים:
שכונת מרפאה מזרח – לאחר שרכשנו את חלקה של חברת יכין אנו כעת בבעלות משותפת עם קק"ל. ביקשנו מרמ"י לעשות החלפת שטחים ולהכניס את החלק של קק"ל למשבצת הקיבוץ.  קק"ל מסכימה ולא מבינה מדוע רמ"י מתעכבת ולא מקדמת.

עסקה לכריית חול במטמנה –
רמ"י התנתה את ההתקדמות בנושא עד לאחר הסדרת השימושים החורגים. נען הסדירה ושילמה ועדיין רמ"י מתעכבת במתן תשובה וקידום העסקה.
עסקה בתחנת דלק לשימוש חיצוני – רמ"י מתעכבת וללא סיבה.
שמאות להיוון הקרקע לאולם אירועים חדש – רמ"י מתעכבת בשמאות וקביעת גובה העסקה. הבשורה היחידה שקיבלנו לפני כחודש הייתה שלקיבוץ נען מונתה בעלת תפקיד שמטפלת רק בענייני נען. נקווה לבשורות ולפחות להתקדמות מהירה יותר
.

בית גלילי – לאן ומתי?
צוות בית גלילי גיבש הצעה לשיפוץ והשלמת החלק העליון בבית גלילי – האולם. הצוות מכין ומגבש את החומרים לצורך הצגת הנושא בצורה ברורה ומיטבית להנהלות ולאחר אישור והערות/הארות ההנהלות נוכל להתקדם לדיון ציבורי באסיפה. אנו רואים חשיבות גדולה לגאול את המבנה מייסוריו ולסיים רעיון וחלום משנות ה-90.  לצד זה אנו שמחים ומברכים על השימוש הנרחב שנעשה בשאר החלקים של בית גלילי; חוגי מוסיקה, ריקוד וג'ודו, הסיורים במוזיאון הצנוע והאירועים הרבים והמוצלחים ששומרים על הבית.

פינת ההיסטוריה:  לחברים – עלון קבוצת הנוער העובד – נען.   יוני 1953

'בר מצוה ללא מצוות'
"מטרידה אותנו הבעיה באיזה צורה נאה לנו לקיים את חג בר המצוה. אחרי כל חגיגה צפה השאלה מחדש, ואף נסיוננו לדון בה באספה לא הוכתר בהצלחה והננו ממשיכים בדרך השגרתית.
והרי נשאלת שאלה אחרת: האפשר למצוא צורה נאה לציון מאורע שלמעשה הנהו חסר תוכן ממשי? הרי עיקר החג הוא בתוכנו והטכס בצורתו הנהו בטוי וציון לתוכן, וכיון שתוכנו המסורתי של החג הזה אינו מדבר ללבנו – לשוא נחפש את הצורה.

יש איפוא לבדוק מהו החג הזה ביסודו.
חג הבר מצוה אצל היהודים כרוך בערכים אישיים וחברותיים. הגיל הוא של חריגה מהילדות לשלב הראשון של ההתבגרות. מזה נתחייבו מסקנות: נקבע כי מעתה עומד הנער ברשות עצמו בכל הנוגע לדברים שבין אדם לבוראו ושבין אדם לחבירו. אין יותר אחריות אביו לחטאיו של בנו, מעתה חייב הבן להזהר במעשיו ולמלא את המצוות ככל יהודי כשר. בר מצוה במלוא משמעות המילה. ומיום זה הרי הוא כשר ל"מנין" עם כל הזכויות והחובות שדבר זה מטיל עליו.
לנער עצמו זוהי חוויה מופלאה – שלב עליה בחיים, חוויה עמוקה היא להורים שהעלו את הבן לשלב החדש. הקהילה אף היא מתברכת ביהודי נוסף לתפילה ולמעשים טובים  לחיזוק כוחה הרוחני של הקהילה. ולחג הזה נימצא גם הטכס ההולם – עליה לתורה, הנחת תפילין, הדרשה בציבור, הברכות והמתנות וכו'.
מאליו מובן שמכל אלה אין אנו יכולים לקיים דבר. מה נשאר לנו איפוא? לאיזה מצוות אנו מעלים את בנינו ובנותינו עם החג שאנו קוראים לו "בר מצווה"?
המוצא הוא לנהוג בחג זה כפי שנהגנו בחגים אחרים; במידה שיש בהם גרעין בעל ערך אנו משלבים בו ערכים שלנו. כפירתנו בדת לא הציגה אותנו ככלי ריק, עולמנו הרוחני עשיר למדי ומצוות לא חסרות גם לנו. חג הבר מצוה מיוסד על יסוד שאין לכפור בו – התחלת ההתבגרות – שלב בחיים המחייב מסקנות. נחייב אף אנו את בני המצווה שלנו במצוות של תקופתו." אבא נאור               

 

חלפו מעל 60 שנה ואפשר לומר שנען הצליחה ליצור שנה משמעותית המשלבת בין ישן וחדש, משימות המתאימות ל"מצוות של תקופתנו": הכרות עם האחר, תרומה והתנדבות, שאלות של זהות ובגרות. רוב רובם של בני הכיתה בעשור האחרון אינם חוששים לגעת במסורת, להתעטף בטלית, להניח תפילין ולהכיר את פרשת השבוע שלהם לצד שירי לאה גולדברג ויהודה עמיחי ורעיונותיו של ברל כצנלסון על ישן וחדש.

חודש טוב
אהרל'ה פוקס – נען
נייד:  052-5514445   דוא"ל:  fox@naan.co.il