דפי מידע

דף מידע 3659

מס' 3659. יום שישי, כה ניסן, 21.4.2017

שבת שלום

מזל טוב קולולולו!
לגלי קסטרו ואילן בראודה, לאילת וסרג' ולכל המשפחה, להולדת הבת והנכדה – אסיה

יום הזיכרון לשואה ולגבורה
טקס לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה יתקיים ביום ראשון 23/4
בשעה 20:00 בחדר האוכל.
בשעה 19:30 קריאת שמות הנספים והדלקת נרות זיכרון.

לאחר הטקס נעלה למועדון למפגש עם יורם חיימי – ארכיאולוג מחוז ברשות העתיקות.
חיימי החל את מחקרו בשנת 2007 כאשר גילה שדודיו נרצחו בסוביבור. מאז הוא עובד ביחד עם ארכיאולוג פולני ומידי שנה הם חושפים סיפור נוסף על המחנה. מפגש מרתק, מומלץ לשמוע.

פרדי היקר: סרט טלוויזיה בו מופיע יעקב צור ז"ל
בערב יום השואה, בשעה 21:28, יוקרן בערוץ הראשון הסרט "פרדי היקר". הבמאי והתסריטאי רובי גת, הזמין את בני משפחת צור להקרנת הבכורה וציין כי יעקב צור הוא אחד המרואיינים המרכזיים בסרט. "מעבר לריאיון המרתק שנתן לי, יעקב סיפק הרבה חומר על פרדי הירש, על חייו הפרטיים ועל הרקע בו הכול התרחש. היה לו ידע היסטורי נרחב ומהימן" – דברי גת.

על הסרט: כשהיה בן 19 ברח פרדי מגרמניה הנאצית לצ'כיה. בפראג הפך לאחראי על חינוך הנוער ואחר כך המשיך בתפקיד זה בגטו טרזין. פרדי הכיל קונפליקטים של זהות – יהודי המחובר לתרבות הגוף הגרמנית, ציוני והומוסקסואל הפועל בחברה שמרנית. הוא לא התכחש למיניותו ולא הסתיר אותה. היו לו מאהבים, אחד מהם אפילו באושוויץ, בלב בית החרושת למוות. הסרט מורכב מראיונות עם ניצולים שהכירו את פרדי, צילומי ארכיון ואנימציה. בזכות הכריזמה שלו הצליח פרדי לשכנע את ד"ר מנגלה באושוויץ לתת לו להקים "מעון יום" בו חינך וטיפל ביותר מ-600 תינוקות וילדים. פרדי נלחם על שמירת צלם אנוש של ילדיו. הוא הצליח להעניק להם רגעי אושר אחרונים ולא פחות חשוב אוכל משופר. חניכיו העריצו אותו. בתוך עולם כאוטי, הערכים שפרדי הציג שידרו יציבות וכבוד עצמי. האנושיות והדאגה שלו יצרו אשליה של ביטחון והעניקו לילדים בטרזין ובאושוויץ את מה שהיו צמאים אליו – חום אנושי. פרדי הירש היה שותף סוד של המחתרת היהודית באושוויץ. הוא צבר בקבוקי תבערה והתכונן למרד. בסרט יתגלו לראשונה עדויות לכך שהוא לא התאבד, אלא הורדם על ידי רופאים יהודיים שפחדו מנקמת הנאצים אם המרד שתכנן ייצא אל הפועל. במרץ 1944 נשלחו 3792 יהודים ממחנה המשפחות באושוויץ אל מותם. פרדי הירש הובא לתאי הגזים כשהוא מחוסר הכרה, נישא על אלונקה. הוא היה רק בן 28 במותו.

סרט של אחרי המלחמה: הסודות של איידה
ביום שלישי 25/4 נקרין במועדון את הסרט הדוקומנטרי "הסודות של איידה", ובסיומו יערך מפגש עם היוצר והבמאי.
כמה מילים על הסרט: יצחק ושפסיל, שני אחים שנולדו במחנה עקורים לאחר מלחמת העולם השנייה, חיו בצילם של סודות שהוסתרו מהם כל חייהם על ידי הקרובים להם ביותר. האחים הופרדו כשהיו תינוקות ולא ידעו דבר זה על זה. תחקור תולדותיה המסתוריים של המשפחה ואיחודה המרגש לאחר שישה עשורים, מעניק הצצה נדירה לחיים במחנות העקורים בגרמניה שלאחר מלחמת העולם השנייה: חיי חברה תוססים ופרועים שפרחו בקהילות הניצולים הצעירים, תקופה בה כמעט שלא עסקו עד כה על המסך. "סרט הופך קרביים ובטן".
כניסה וקפה 20:00. תחילת ההקרנה 20:30. עלות לחברי נען 25 ₪ (בתקציב), אורחים 30 ₪.התרבות ומועדון פסק זמן

גאווה אדומה: רגע של נחת
השבוע סיימו שתי קבוצות הבוגרים של מועדון הכדורסל את עונת המשחקים:
קבוצת הפועל נען/גזר סיימה במשחק חוץ מכריע ומותח בו קטפה את הניצחון,
זכתה בצלחת האליפות ובזכות לעלות לליגה הארצית.
קבוצת הפועל נען/ברנר הצליחה לשמור על הישג העלייה מהעונה הקודמת,
וביססה את מעמדה בליגה א'. ברכות וכבוד לשחקנים ולמאמנים!
זמן להערכה ותודה לכל האנשים שעל הפרקט ומכל צדדיו, ובמיוחד לאוהדים הנפלאים, שתומכים, מלווים, מעודדים ויוצרים באולם הנעני אווירה ספורטיבית חמה-אדומה שמביאה הרבה כבוד וגאווה לקהילה.
מחכים במתח לתחילת העונה הבאה. ועדת ספורט.

הנהלת קבוצת הפועל נען גזר מודה לאוהדים שתמכו והיו אתנו לאורך כל העונה. אתם הרוח החיה!

מינוי ומכרזים: ניהול הביגודית
אושרה תקופת כהונה נוספת לרבקה גינדין בניהול ענף הביגודית.
אנו מאחלים לרבקה הצלחה בהמשך תפקידה. צוות מינוי ומכרזים

תיקון טעות
בדף המידע האחרון פורסם עדכון על הפקת ומשלוח חשבונות על צריכת גז בבתי החברים. בפרסום נרשם כי בנוסף לחיוב עבור צריכת הגז, מתבצע חיוב נוסף בתקציב בסך 18 ₪ לחודש לחבר עבור אחזקת רשת הגז. אנו מתנצלים על טעות הסופר(ת): הגבייה של 18 ₪ היא עבור אחזקת מערכות המים החמים. תודה לחבר העירני על זיהוי הטעות. עירית שיפריס

משמעת מים בנוי: משקים לפי תכנון שנתי
הגשם נגמר, החום רק מתחיל ואנחנו בפתחה של עונת ההשקיה. עקב הקיצוצים בהוצאות המים של הנוי אנו עובדים לפי תכנית כמויות מבוקרת, ולכן מתחילים בהשקיית דשאים וגינות באופן מדורג.
מבקשים מכולכם לאפשר לנו להיצמד לתכנית ולעמוד בה, ולא לפתוח עצמאית את מערכות
ההשקיה בדשאים הציבוריים בשכונות. תודה על שיתוף הפעולה, צוות הנוי

השפה כמעצבת חברה
בהמשך לפנייתה של עירית, מנהלת העסקים, בדף נען האחרון לחברים השוכרים נכסים בקהילה, מבקש לשתף את החברים בעמדתי. אין בכוונתי להיכנס לתוכן הסכמי ההשכרה אלא לנוסח הדברים ממנו עולה שוב, כי החבר בנען לא נמצא במרכז.
נושא השכרת הנכסים נכון כי יתנהל ישירות בין החבר השוכר לבין בעל התפקיד בקיבוץ ולא מעל דף נען של שבת. לכל חבר שוכר יש נוכחות פיסית, מספר טלפון, תא דואר וכתובת מייל ושם יש להתנהל מולו בענייני העסק הפרטי שלו. יש טעם לפגם בהעברת איום מרומז מעל דף נען לכל החברים השוכרים – "עד סוף חודש זה )אפריל 2017 ( החברים השוכרים מתבקשים לחתום על החוזה/הסכם שנשלח אליהם. ההנחה בגובה15% על דמי השימוש תינתן בכפוף לקבלת חוזה/הסכם חתום אצל חיים דמיר בתא במזכירות". במידה וקיים קושי מערכתי בנושא מסוים יש לקיים דיון ציבורי ולא לשלוח בפומבי רמזים לציבור שלם. הקיבוץ במהותו הוא שותפות של שווים ובקיבוץ המתחדש גדלה האחריות, אך גם הריבונות והפרטיות לה זכאי החבר על חייו. בחברה סגורה וצפופה כמו שלנו נכון לבחור בשפה המציבה את החבר במרכז, כי לה חלק משמעותי בעיצוב החברה בה אנו חיים. בשם חברים רבים, עמי רוניס

בתגובה לדברי עמי
נכסי הקהילה המושכרים לחברים וליזמים הם נכסי נען וההכנסות מהשכרות אלו מופנות למקורות הקהילה. לכן הנושא אינו נושא פרטי אלא קהילתי. מדיניות השכרות נכסי הקהילה נקבעה ע"י הנהלת הקהילה (מה משכירים, למי, מהו המחיר, גיבוי ההשכרות בחוזים). פרוטוקולים של דיוני ההנהלות מפורסמים באתר האינטרנט של נען, כמו גם מדיניות ההשכרות. עדכון כלל החברים אודות הנעשה בנכסי הקהילה הוא חובת ההנהלה הפעילה. וזהו ההקשר הנכון של הפרסום בנושא ההשכרות לחברים בדף המידע.
למען הסר ספק, לפרסום בדף המידע קדמה תקשורת אישית ישירה עם החברים השוכרים. עירית שיפריס

שורה להשראה:
"ובכל שנה בפיוט הנודע 'אחד אלוהינו…' הייתה נאנחת ושואלת כמו בפזמון חוזר: "למה לא שניים? למה לא שניים?" וגם הייתה מסבירה את פשר השאלה: "כי זה שיש לנו טעה, ולא היה לו אלוהים אחר לתקן את השגיאה". והוסיפה בכאב נורא: "חבל, חבל שרק אחד ולא יותר"… "(ליזי דורון – למה לא באת לפני המלחמה)