דפי מידע

דף מידע 3653

     מס' 3653. יום שישי, יב' אדר, 10.3.2017

שבת שלום! 

תכנית המשק 2017 
בקלפי שהתקיימה בסופ"ש האחרון הצביעו 439 חברים ותכנית המשק לשנת 2017 אושרה .
לפנינו שנה מאתגרת במיוחד הכוללת צמצומים והתייעלות במרבית הענפים, השקעות בקהילה בהיקף נמוך מהרגיל והקמת צוותי עבודה בנושא מס איזון, הפנסיה לדור שני ואורחות חיינו בנען – הקיבוץ המתחדש.
נוסיף מילת תודה לעוסקים במלאכה – מנהלי הענפים והפעילויות השונות ולמחלקת הכספים והנהלת חשבונות על הכנת החומרים המיטבית והמקצועית לתכנית המשק .נאחל לכולנו שתהיה שנה מוצלחת ושנעמוד כולנו ביעדים ובמשימות.

 מזל טוב קולולולו!!!
לתמר ונמרוד פרל, לדרורית ומשה ולכל המשפחה, להולדת הבת והנכדה (הראשונה)!
אלה למירון גלילי וערן תומר, לרותי ויעקב ולכל המשפחה – להולדת הבן והנכד

סיכום אסיפה: גן ילדים במימון המדינה
באסיפה שהתקיימה ביום רביעי 8.3 בנושא גן ילדים חדש במימון המדינה הוצג נושא הפקעת שטח לטובת המועצה להקמת מבנה ציבור גן ילדים ,חמוטל מנהלת הגיל הרך הרחיבה והסבירה על הצורך בגן ילדים חדש, על המעורבות והפיקוח של משרד החינוך בכל גני הילדים בנען והמשך השמירה על הדגשים של החינוך הקיבוצי, הועלו חששות והתנגדויות לוויתור על קרקע לטובת המועצה ועל ההשפעה של מחלקת החינוך במועצה על הגנים בנען.

האסיפה אישרה את העברת הנושא להצבעה בקלפי.

קלפי ממוחשבת תתקיים מיום רביעי 15.3 ועד ראשון 19.3 בנושאים:

  1. גן ילדים חדש – אישור הפקעת השטח ואישור המיקום.
  2. קבלה לחברות של המועמדים: בר אבני) בת זוגו של רואי נאור, (אייל גלס (בן זוגה של נעם גלילי), יניב גרבל (בן זוגה של הדר די-נור), מעיין מניס (בת זוגו של בן מניס).

אסיפה תתקיים ביום רביעי 15/3 בשעה 20:00. על סדר היום: אישור שינוי בנוהל משכורות עובדי החוץ.
רקע: החלטת צוות הניהול שהתקבלה בנושא משכורות עובדי החוץ (להפסיק העברת משכורות דרך חשבון הבנק של נען) מחייבת אישור אסיפה כיון שהיא משנה החלטות מחוברת אורחות חיים 2008 (חוברת הטורקיז). ערעור בנושא קבלת ההחלטה התקבל ונדון בהנהלת קהילה. בעקבות הדיון מביאה הנהלת קהילה את הצעתה לדיון ואישור אסיפה לצורך העברה לקלפי.
ההצעה: לעדכן את חוברת אורחות חיים (טורקיז) בפרק 3 – הסדרי גיל עבודה, עובד חוץ, סעיפים 1, 5.

  • לשנות את הנוהל הקיים לפיו החבר חייב להעביר את כל ההכנסות מעבודה לקיבוץ. (סע '1)
  • להוסיף לנוהל הקיים לפיו חבר יעביר טופס 106 לקיבוץ (סע '5) התייחסות לכך שהחבר יעביר לקיבוץ בנוסף לטופס 106 גם תלושי שכר כפי שייקבע .

הבהרה – החלטה על מספר תלושי השכר השנתיים שיועברו לקיבוץ נגזרת משיקולים מקצועיים שעשויים להשתנות לאורך הזמן והכוונה היא לאפשר גמישות להחלטות מקצועיות ולא לקבע את הנושא בהחלטות אורחות חיים. עד כה עובד חוץ העביר לנען 12 תלושי שכר בשנה. בהצעה זו אנו ממליצים שעובד יעביר בכל שנה תלושי שכר עבור יוני ודצמבר וטופס 106.

לפי החוק החדש למיסוי הקיבוצים חישוב המס של הקיבוץ נערך על בסיס רווחי הקיבוץ + הכנסות החברים בניכוי מיסוי פנימי שמפעיל הקיבוץ (או חלק מהמיסוי). החל מינואר 2017 אין מבחינת מס הכנסה חשיבות לאופן העברת משכורות החברים. הדיווח של חברים לקיבוץ על הכנסותיהם הכרחי גם מכיוון שזוהי דרישת רשות המיסים וגם מכיוון שאנו מחשבים את מס האיזון לפי הכנסות החבר.
הסבר מגישי הערעור בנושא – בהמשך הדף.

מס איזון עובדי חוץ בתקציב פברואר
עד לקבלת החלטת קלפי בנושא משכורות עובדי החוץ ,יחושב בתקציב פברואר 2017 מס האיזון כמקדמה על חשבון מס איזון שנתי. המקדמה מחושבת על בסיס ממוצע מס איזון לשנת 2016. לדוגמא: בית אב ששילם בשנת 2016 סכום מצטבר של 8,400 ₪ למס איזון, ישלם בתקציב פברואר 700 ₪ לפי החישוב: 8,400 ₪ לחלק ל-12 חודשים = 700 ₪.

נמשיך לעדכן לאחר הקלפי בנושא. לשאלות מוזמנים לפנות לגל כוכבא במש"א.

שכונת הרפת: שיתוף ציבור
בחדר האוכל מוצגת תכנית העמדה של שכונת הרפת, לשיתוף הציבור עד 31.3.17. הערות ניתן לשלוח למייל:
arcnaan@gmail.com או להעביר למגירה של רותי גלילי במזכירות.

מחפשים את כתר המלכות: נשף פורים של החינוך המשלים
ביום ראשון 12.3 בשעה 18:30 באולם. מתחילים ממש בזמן. לאחר הנשף ייפתחו דוכני מזון של נקניקיות ופיצות.
בבקשה בואו ברגל והימנעו מהגעה עם רכב. בקשה חשובה: האולם יהיה מקושט לקראת האירוע , אנחנו מבקשים מאוד לא לגעת בתפאורה במהלך הסופ"ש. תודה וחג שמח, מחכים לכולכם ומתרגשים!

פנטזיה בחדר אוכל: מסיבת פורים למבוגרים 
שישי הבא 17.3. מסיבת פורים בנושא "פנטזיה". 2 רחבות ריקודים, תפאורה מושקעת, צילומי מגנטים וסטילס, תחרות תחפושות ושתייה חופשית. הרונדו מכה שנית! צבעוני ורועש יותר: 22:30 יוצאים מרחבת חד"א למסלול האיסוף.
עלויות: חבר נען, ברי רשות, אולפן, תל"מ 50 ₪, בני זוג של חברי נען או בני נען שעזבו 70 ₪, אורחים 100 ₪.  אפשר לשלם דרך התקציב. מוזמנים למסיבה הכי קיבוצית והכי טובה שיש!
מחסן תחפושות
בשבילכם בשבוע הקרוב: רביעי 15:30-17:00, שישי 13:30-15:00. מוזמנים!

בית מדרש קהילתי: מפגש לימוד לכבוד פורים
דרור (בן זוגה של גוני גורן) ינחה לימוד בנושא' שמחה'. הפעם בחרנו להכניס את השמחה ל'הדרים'.
נפגש שם ביום חמישי י"ח אדר 16.3. התכנסות בשעה 20:00, תחילת לימוד 20:30.                                                           

שירותי בריאות ורווחה: בעקבות החלטות תכנית המשק
בימים אלה אנו נערכים להפעלת השינויים בשירותי הבריאות והרווחה בהתאם להחלטות הקלפי.
עד הודעה מסודרת שבה יצוין מועד הפעלת השינוי, שירות השר"פ וההנחות על תרופות נשארים כפי שהיו עד כה.

מהגלריה

מסיבת השקת ספרה של ורד מוסנזון "אנטר – אגדה זמנית", ופתיחת תערוכה מעבודותיה, שבת 18/3, 11:00.

מועדון זמן אישה
תזכורת – מפגש עם נעמה קטיעי ביום שלישי 14/3 בשעה 9:30.

הסלון למוסיקה קאמרית
 קונצרט שלישיית וירטואוזים בינלאומית בחמישי 16/3. כניסה 19:15, מתחילים .20:00

 הפסקת חשמל שכונת דקלים
 ביום חמישי 16.3 בין השעות 8:00-11:00 לצורך תחזוקת רשת. סליחה על אי הנוחות.

לקראת האסיפה בנושא משכורות עובדי החוץ – הסבר המערערים
רקע לפני כחודש וחצי קיבלו עובדי החוץ הודעה שהחל ממשכורת ינואר עליהם להעביר את שכרם ישירות לחשבון הבנק הפרטי במקום לחשבון הבנק של נען, ואין צורך להעביר את תלושי השכר החודשיים )למעט טופס 106 בסוף שנה ותלוש שכר במחצית ובסוף שנה( כפי שהיה עד כה.

ובכן על מה ולמה הערעור?

  1. החלטה שלא כדין – תקנון השינוי מגדיר מפורשות כי על החבר להעביר לקיבוץ את כל הכנסותיו ממקומות עבודתו לרבות קצבאות ופנסיות – זו החלטה עקרונית ומהותית שרק האסיפה והקלפי רשאים לשנותה. לצערנו התקבלה כאן         החלטה ע"י צוות הניהול בלבד והועברה לביצוע וזאת בניגוד לתקנון .
  2. משמעות ההחלטה לנען –  אנו רואים את האקט של העברת שכרם של החברים לחשבון הבנק של נען, דבר מהותי ועקרוני המבטא את חלקו של החבר בשותפות. זה איננו רק מהלך טכני. הוא אחד החיבורים ביננו כשותפים. אנחנו מודעים לקושי של חלק מהחברים להעביר את משכורתם לנען ולקשיים התפעוליים והעלות למערכת הנובעים מכך, אך מאמינים שההחלטות וההתנהלות עד כה הן נכונות ויש להן חלק בשמירה של היותנו קיבוץ מתחדש ושותפות. זהו קושי ומחיר בהווה לטובת העתיד!
  3. משמעות אסטרטגית על ציר הזמן – אין זה סוד שגופי הממשל מנסים לכפור בזהותנו כקיבוצים וכשותפות על כל המשתמע מכך – קרקעות, זכות לבנות ולקלוט את הבנים, מים, חקלאות ומיסים. מוסדות התנועה נמצאים במאבק בכל החזיתות כדי לאפשר לקיבוצים לשמור על זהותם ולצמוח. זהו מאבק קשה ומתמשך. על פי עמדת התנועה נכון

וחשוב שהקיבוצים ימשיכו לקיים ואף לחזק את הערבות והשותפות, ובכך לשמור על זכויותיהם בעתיד בנושאי קרקעות אמצעי יצור וכולי. התנועה רואה חשיבות רבה בהמשך העברת שכרם של החברים לקיבוץ  –  וזאת  מתוך תפיסה שזה אחד ממאפייני השותפות הן פנימה בכל קיבוץ והן כלפי חוץ – מול גופי הממשל האורבים לנו וממתינים לסיבוב נוסף של גזירות.                                                   אילנה גרני, משה גרני, אריה סויטלמן, רן דינור, סמדר שביט

חוגים במושקה – מועדון הפנסיונרים
נפתח חוג לפיסול בחוט מתכת בהדרכת עמוס שביט. המעוניינים מוזמנים להירשם  אצל וונדי ברעם .נשמח למתנדבים להעברת חוגים נוספים במקום: ברידג', שחמט ונוספים.

על מעורבות ושותפות: רוחות טובות
מזה כחצי שנה אנחנו פועלים במספר מישורי עשיה, בעיקר בפיתוח משק החי ולאחרונה בבניית פרגולה חדשה. לאורך כל הדרך אנחנו זוכים לתמיכה ולמעורבות חיובית מצד חברים ומוסדות נען. ברצוננו להודות במיוחד לענף הנוי שנענה לכל דרישה ובקשה ברצון וביוזמה, לאיציק רכז הבניה וצוותו, לקבוצת העבודה המקצועית של ענף נתא"ם, ולחברים שנתנו ונותנים כתף למימוש יוזמות במסגרת משק חי ואחרות. חשוב לנו לתת במה ולהבליט את הנכונות, רוחב הלב ותחושת השותפות. צוות משק החי, יורם נדר ויאיר שביט.

שורה להשראה לפורים
"לעולם אל תסרב לעשות מעשה טוב, אלא אם כן המעשה הזה יגרום נזק לך או לאחרים. ולעולם, לעולם! אל תסרב למשקה"
מרק טווין