מכתב אהרל'ה לחברים

מכתב אהרל'ה לחברים – ספטמבר 2016

דרשתי קִרבתך
בכל ליבי קראתיך
ובצאתי לקראתך
לקראתי
מצאתיך

              רבי יהודה הלוי

אלול תשע"ו, ספטמבר 2016

שלום לחברות ולחברים,

על סדר היום
רגע לפני החגים, חגי תשרי וחג נען, מנצלים את ימי העבודה האחרונים לנקות את השולחן ולדחוף קדימה את מה שניתן לעשות; 6 דירות מעבר בשכונת גני הלל נוספות למצבת הדירות ומוצעות כעת לדיירים, 6 חדרים לצעירים במבנה הדרים בשלבי ניקיון ולקראת מסירה בשבוע הבא. מתקדמים בשכונת הכדורגל כדי לסיים לפני החורף והגשמים את שלב השלד, ומתחילים עם תשתיות חשמל ותאורת רחוב ברחבי המשק. נחגוג את החגים ונחזור לפעילות שוטפת רגע לפני כניסה להכנת תכנית המשק לשנת 2017 הבאה עלינו לטובה.

הזיזו לנו את הגבינה
כולנו כבר הפנמנו שמה שהיה – לא יהיה. הזיזו לנו את הגבינה מעט בפראות, התנועה הקיבוצית רועשת וגועשת ובשדה הפוליטי מתנהל קרב של גדולים כדי לדחות קמעא את רוע הגזרה ולצמצם את הגזרות. קיבוץ נען הציג כבר בתכנית המשק 2016 בצורה ברורה שיש לשנות את ההתנהלות בצורה חדה ומהירה, לצמצם עלויות, סבסודים ולהתאים את ההוצאות להכנסות. צוות שעוסק בנושא מגבש את הצעתו ויגיע להנהלות ובהמשך לאסיפה (במסגרת תכנית המשק) להצגת הדברים. רו"ח אלי בירנבוים חידד באסיפה האחרונה את הנושא בצורה ברורה ובהירה מאוד והעביר את המסר החשוב לכולנו: יש לפעול בשני מישורים ובמהירות: לדאוג למקורות הכנסה נוספים ולהתחיל לחיות בהתאם למקורות ולהכנסות שבפועל. אנו בפתחה של תקופה אחרת ועלינו לעבור אותה בבטחה ובצורה מיטבית.

מועצת התנועה בקיבוץ בארי

נסעתי השבוע למועצת התנועה שהתכנסה בחגיגיות בקיבוץ בארי לציון עלייתן לקרקע של 11 הנקודות בנגב לפני 70 שנה במוצאי יום הכיפורים 1946.  אירוע מרגש אשר הדגיש את הפער העצום הקיים בין דור המייסדים, דור של נפילים, דור ששליחות לא הייתה מילה גסה או זרה עבורו, דור של בני נוער אמיצים מלאי כוחות ואידאלים ששתו בצמא את דבריהם של בן גוריון, טבנקין ושאר שועי ארץ. הקימו את הקיבוצים, הפריחו את השממה עשו יש מאַיִן. לשמוע את מוקי צור המבקש לשמש ולוּ לרגע נביא של זעם ולומר לתנועות המיישבות שעלינו לחזור לערכים, עלינו לחזור לנקודה האחרונה (רגע לפני שהתברברנו ואיבדנו את הדרך) ולהחליט מי אנחנו ולאן אנו ממשיכים. לשמוע את זקן החבורה אהרן ידלין, חבר קיבוץ חצרים שהיה בין החלוצים שעלו באותו לילה לשטחי בארי מדבר על אז ולא מתייאש מהיום, מדבר על אידיאלים ומצפה להמשכיות לערכי הקבוצה וההתיישבות גם בימינו אנו.

היסטוריה מקומית
מפגש מעניין עם נגיעה עדינה ורגישה בהיסטוריה נענית-מקומית בערב לזכרו של גיורא מוסנזון. גיורא היה מהעורכים (כלשונו של אברהם שפירא) של "שיח לוחמים", ספר שיצא בשנת 1967 ובו שיחות של לוחמים בני הקיבוצים לאחר מלחמת ששת הימים והמפגש נוצל גם כדי לשמוע על התקופה. ככל שקוראים יותר ומקשיבים למברכים ולנואמים יוצאים מגבולות המקום והזמן האישי ושומעים על לוחמים שחוזרים ממלחמת ששת הימים פצועים וחבולים בנפש. שומעים ומבינים שמדובר בנקודה היסטורית משמעותית ובלשונו של פרופ' אברהם שפירא (פאצ'י): "חומר נפץ, לבה מבעבעת, שכבה עבה של שתיקות, חוויות טראומטיות לא מעוכלות, כבד ומורכב".

הכל דבש
שלח לי חברי אלון שוסטר ראש המועצה בשער הנגב, ואני כל כך מזדהה אז משתף:
"יש השואלים אותי: 'איך הכל אצלך חיובי, מוצלח, אופטימי?'. אני נוהג לענות שלכל אדם שם משלו, דיבור אופייני וגם כתיבה ייחודית; והקוראים מכיילים את קריאתם בהתאם לכותב. יש הכותבים בעצבים אך הקוראים מתרגלים לכעס הקדוש ולא מתרגשים ממנו כל כך. לעומתם, אני שייך למפלגת החנונים, אלו ש"מדברים חלש" אבל בין שיטי מילותיהם, ניתן לזהות, במאמץ מינימלי, גם את הביקורת, חוסר הנחת והקריאה לשינוי, אם הם נחוצים. אני חש שזה לא רק מתאים לי, זה גם מאד יעיל.  והנה, במסגרת שיוטי במרחבי TED, נחתתי לחוף שיחה בת תריסר דקות, על "פסיכולוגיה חיובית כדרך להצלחה בעבודה" ,שהסבירה לי מה אני חושב… ואיך אני חושב".
אהבתי ועשיתי לייק.

איפה הכסף שלי?
נכנס לחדר אוכל ורואה את המבט ששואל ודורש את הכסף שיועד לוותיקים בהחלטות הקלפי "תמורות ג'יין".  (כ -150,000 ₪ לוותיקים ביותר).   אנסה לעדכן מה קורה עם הכסף, ולמה.
ב –  10/2013 קיבוץ נען קיבל 2 החלטות כבדות משקל:
1. אין התחשבנות בין החברים.
2. עוברים להחלטה 1155 או כל החלטה אחרת.
הקיבוץ סימן 40 מיליון ₪ לשתי ההחלטות הללו. (15 מיליון לתשלום % 3.75 על חלקת המגורים לרמ"י
ו-25 מיליון לתשלום לוותיקים בגלל המעבר מהחלטה 751 ל-1155 ורמת הדיור)נוכח כובד המשקל והסכומים הגדולים האסיפה אמרה:
כשיהיו פרטים על העלויות של החלטת השיוך שתיבחר והמשמעויות (אז היה ערפל סמיך יותר מהיום) –
תחזרו לאסיפה לאשר את השלב הבא – הביצוע.
השלב השני היה לתת לכל חבר את המפה של הבית והמגרש ולהחתים אותו על הסכם שיוך.
החברים קיבלו את המפות ב- 2/2014 התחילו פגישות עם אדריכל הישוב וההסכם מוכן לחתימה.
אבל,ב-6/2014 החברים הגישו עצומה מס' 1 "עצומת המגרשים המשותפים".  ביקשו לעצור.
נערכה אסיפה והוחלט לעצור ולהקים צוות לבחינת הנושא של המגרשים המשותפים.האסיפה התקיימה ב- 12/2014, הצוות נבחר בתאריך 4/2015,   הצוות גיבש הצעה 6/2016  והיא טרם הוצגה.ולמה היא לא הוצגה ואושרה?כי,החברים הכינו עצומה מס' 2 להקמת מנהלת דיור. ביקשו לעצור כל דבר שקשור לדיור ושיוך.הייתה אסיפה והוחלט לעצור. לבחור מנהלת דיור.
האסיפה הייתה בתאריך 12/2015.  הצוות טרם נבחר ואפשר לעדכן שאחרי החגים תתקיים אסיפה לבחירת הצוות שמובא לציבור ע"י וועדת מינויים ומכרזים.ובכן,החלטות בנושא השיוך והביצוע שלהן עומדים במקום מה – 12/2014.
טרם הוחלט לגבי ה"מגרשים המשותפים" ואין תזוזה בכל נושא שקשור ל"שיוך".קיבוץ נען למד ומכיר לעומק את החלטות השיוך השונות שעומדות על הפרק. כשניתן יהיה לקיים דיונים ולקבל החלטות בנושא (קרי, תקום מנהלת דיור ותיבחר מנהלת שיוך חדשה שתחליף את זו שסיימה את עבודתה) יבוא הנושא לדיון ציבורי – אסיפה ויתקבלו החלטות.ואז,ניתן יהיה לחלק את ה 150 אלף או להחליט מה עושים איתם כי אולי ההצעה/החלטה תהיה:
א. לא לעשות שיוך. (ראו קיבוץ נצר סרני)
ב. בוחרים בחלופת האגודה ואז הפיצוי הוא אחר/שונה/זהה.
ג. השיוך וולנטרי ולא כולם עושים שיוך אז למה לפצות מי שלא עושה שיוך.
ולכן,נקווה שבשנתיים הקרובות (אם לא תהיה עצומה מס' 3) נען תקבל החלטות בנושא ונדע מה יעלה בגורל ה-150 אלף שהיו מיועדים לחברים. 

פינת ההיסטוריה

עיתון חרות מאי 1953
herut_5_1953

עיתון דבר אוגוסט 1979
davar_5_8_79

בן גוריון בביקור בנען
bengurion